Kotviaci Materiál

kotviaci 3c-v420

kotviaci 1c-V420

Pri výbere kotviaceho príslušenstva postupujte nasledovne.

Zameranie plachiet

K štandardným rozmerom plachty treba vždy prirátať 25 cm na napínák v každom rohu. Príklad: ak máme plachtu o veľkosti 5 x 5 m, veľkosť otvoru (kotviacich ôk) by mala byť 5,5 x 5,5 m. Vždy je lepšie keď je otvor väčší, než menší. Väčšia vzdialenosť sa dá premostiť reťazou alebo extra karabínkou.

*  veľkosť plachty sa udáva od okraja po okraj vrátane Delta krúžkov.

** plachty majú vykrojené strany (hĺbka krivky je cca 5% z dĺžky pozdĺžnej strany). Príklad: ak máme plachtu o rozmere 5 x 5 m, bude mať v strede šírku 4,5 x 4,5 m! Berte, prosím, túto informáciu do úvahy pri navrhovaní vášho tienenia. 

Vykrojenie plachiet a smer šponovania 

Koľko rohov, toľko napínakov potrebujem. Veľkosť vašej palchty vám určí, či potrebujete malý alebo veľký napínak. Pre plachty s dĺžkou strany do 4 m, použite malý napínak. Nad 4m, použite veľký napínak.

Pri umiestňovaní plachty je dôležité, aby ste rohy ťahali podľa obrázka.

#ShowMore#

Kotviaci bod alebo stĺp sa musí nachádzať na tejto priamke. Ak ho vychýlite, plachta bude mať zvlnenú stranu. Ak vám plachta s napínakom nedočiahne na kotviace oko, použite reťaz a karabinku.

 uhlopriecky-new

Montáž

Používajte vždy originálny kotviaci materiál z nerezovej ocele - kotviaci materiál a stĺpy.

Plachta musí byť napnutá na pevných bodoch (napínákoch). Ak vám napínák nedočiahne na kotviace oko, je možné použiť reťaz alebo oceľové lano. Nikdy však nepoužívajte gumové popruhy, nakoľko by mohlo dôjsť k veľkému nadvihovaniu a prevísaniu plachty vo vetre.

Kotvenie do dreva - použite očko na stenu N316-7, na kotvenie cez hradu do hrúbky konštrukcie 9 cm je najvhodnejšie očko cez hradu N316-4. AL koľajnička na stĺp umožňuje naklápanie plachiet pri zapadajúcom slnku.

Kotvenie do betónu a nezateplenej fasádyna stenu alebo iný povrch - použite očko na stenu N316-7. Kotviace oká odporúčame iba do NEZATEPLENÝCH fasád.

Kotvenie do zateplenej fasády - odporúčame použiť materiál z lokálneho železiarstva. Závitovú tyč o priemere 18-20 mm. Pri menších priemeroch môže dochádzať k vibrovaniu tyče a tým droleniu zateplovacieho plášťa. Veľkosť vrtáka by mala byť o 2 mm väčšia ako je priemer závitovej tyče. Kotviaci bod (dieru) vždy umiestňujte do železobetónu, ako je deka, alebo preklady nad dverami/oknami. Na ukotvenie závitovej tyče v diere použite chemickú kotvu. Prípadne sieťku s chemickou kotvou. Po dôkladnom vytvrdnutí, prebytočnú dĺžku tyče zrežte a naskrutkujte na závit oko. Eventuálne je možne plachtu kotviť aj do krovu. Nie však do podhľadu alebo sadrokartónu.

 671 (1)  674 (1)  120

Druhou možnosťou je upevniť roh plachty na platňu s okom, ktorá je uchytená chemickou kotvou 4-ma tenšími závitovými tyčami o priemere 10-12 mm.

 3822 (1)

* návod na montáž do zateplených fasád berte ako naše odporúčanie. POHODA NA TERASE ani firma FABU s.r.o. nenesie zodpovednosť za použitie tohto postupu, nesprávnu montáž, alebo inštaláciu do nevhodného povrchu. Na posúdenie vhodnosti tohto riešenia vo vašich priestoroch, zavolajte odbornú firmu, alebo prenechajte montáž kvalifikovanému montážnikovi.

** pri sile vetra nad 5 Beaufort škály (cca 30 km/h) odporúčame plachtu zvesiť, aby nedošlo k jej poškodeniu.

*** pozorovanie z praxe - pokiaľ meteorologický ústav nevydal varovanie, že má prísť víchrica, plachty sme nesťahovali a nápor vetra zvládli v poriadku. Tým, že boli inštalované horizontálne, tak vo vetre plachta pôsobila ako nôž a rezala vzduch. Iba sa hojdala hore a dole.

Tip na montáž

pred prvým použitím napínáka, odporúčame závity namazať pre ľahšie otáčanie.

sponovak-mazanie2 

Vyosenie stĺpa

V sekcii stĺpy ponúkame na výber oceľovú tyč - tzv. stĺp Nesling s integrovaným pohyblivým očkom (250m), ktorá je potrebná osadiť na hrot do zeme, alebo oceľový stĺp Ulisse (275m), taktiež hliníkový stĺp Alu Simple (275m) s možnosťou osadenia do praktického stojana Balast. V ponuke máme aj  AL koľajničku na drevený, či oceľový stĺp. Dôležité pri inštalácií hrotu a stĺpa je, aby bol vychýlený 10 stupňov preč od plachty.

Stĺp Nesling a stĺp Ulisse

stlp-uhol   4134-2

Stojan Balast je praktický v tom prípade, že nechcete kotviť stĺp do zeme, ale viete si osadiť do takejto rovnako stabilnej varianty.

 

4131-10

neviete si navoliť potrebný kotviaci materiál pre váš priestor? V tomto prípade, pre vyšpecifikovanie potrebných komponentov kontaktujte nášho tieňového experta.

24 položiek celkom

Cena

3199
13199

Značky

Zobrazených položiek: 24
Montážny set - Trojuholník
Najlepšia Cena
od €59

Kompletný montážny set z nerezovej ocele AISI 316 pre montáž trojuholníkovej plachty.

Kód: SCD31608120S
set square
Najlepšia Cena
od €65

Kompletný montážny set z nerezovej ocele AISI 316 pre montáž štvorcovej a obdĺžnikovej plachty.

Kód: SCV31608120S
Kladkový set
Najlepšia Cena
Kladkový set
Skladom (8 ks)
€55

Kladkový set je ideálny na miesta kde potrebujete plachtu často sťahovať.

Kód: SCBK01
napínak malý
Najlepšia Cena
Napínak Malý
Skladom (>24 ks)
€8

Napínak malý je vhodný pre plachty o veľkosti strany do 4m. Rozpätie šponováka je 19-23 cm.

Kód: 2000
napínak veľký
Najlepšia Cena
Napínak Veľký
Skladom (>24 ks)
€10

Napínak veľký je vhodný pre plachty o veľkosti strany nad 4m. Rozpätie šponováka je 23-34 cm.

Kód: 2001
karabínka
Najlepšia Cena
Karabínka
Skladom (4 ks)
€7,50

Karabínka sa používa na spojenie dvoch ôk. Napr. pri použití reťaze a oka na konštrukcií.

Kód: 2002
očko na stenu
Najlepšia Cena
Očko na stenu
Skladom (>24 ks)
€8

Očko na stenu sa využíva na uchytenie plachty na stenu alebo konštrukciu. Skrutky si vyberte podľa druhu materiálu z ktorého je stena / konštrukcia postavená.

Kód: 2006
Platňa s otočným okom
Najlepšia Cena
€19

Platňa s otočným okom M10 - 100x100x5mm

Kód: EP10316
reťaz
Najlepšia Cena
Reťaz
14 dní
€19

Reťaz sa využíva na premostenie vzdialenosti, ak máte kotviaci bod na konštrukcií / dome príliš ďaleko od šponováka. Pozor: ak potrebujete napojiť reťaz a oko na konštrukcií, je...

Kód: 2005
očko do muriva
Najlepšia Cena
Očko do muriva
Skladom (>24 ks)
€8

Očko do muriva je určené na kotvenie do nezateplenej fasády. Pozor kotvenie musí byť do betónu. Iné pórovité materiály plachtu neudržia.

Kód: 2003
očko cez hradu
Najlepšia Cena
Očko cez hradu 10cm
Skladom (>24 ks)
€8

Očko cez hradu sa používa pri kotvení do konštrukcie z dreva, ocele, hliníku ktorej hrúbka nie je väčšia ako 9 cm.  Rozmer očka do hrady je M8 x 100 mm.

Kód: 2004
eye long
Najlepšia Cena
Očko cez hradu 16cm
Skladom (>24 ks)
€7

Očko cez hradu sa používa pri kotvení do konštrukcie z dreva, ocele, hliníku ktorej hrúbka nie je väčšia ako 15 cm.  Rozmer očka cez hradu je M8 x 160 mm.    

Kód: ES08316
Hore
Ďalšie produkty